Amit a tojásról tudni érdemes!
- Vásárlás után ajánlatos fertőtlenítős vízben, vagy legalább bő folyóvízben alaposan átmosni. Vagy vásároljunk fertőtlenített héjú, szalmonellamentes, felülkezelt tojást!
- A frissesség megállapításához tegyük hideg vízzel telt edénybe! A friss tojás elmerül, az öregebb lebeg.
- Tároljuk hűtőszekrényben! Egy-két óránál tovább ne tartsuk szabad levegőn, mert romlik a minősége.
- Tükör-, lágy- vagy buggyantott tojást csak a friss tojásból készítsünk, több napos állás után már főzzük keményre, vagy készítsünk belőle rántottát!
- A repedt héjú vagy törött tojást feltörve, fedett pohárban tároljuk, és 1-2 nap alatt használjuk fel!
- A romlott, megzápult tojás általában kívülről is felismerhető, megrázva lötyög, feltörve pedig igen kellemetlen szagú.
Mértékletes fogyasztása, zsírszegényen elkészítve diétákban is ajánlatos. A tojás fehérje a legjobban testbe beépülő, az izmokat gyarapító fehérjék egyike. A tojás sárgájával azonban vigyázni kell, mert a koleszterinszintet növeli és sok zsírt tartalmaz.
Előnye: kitűnő B12-vitamin-forrás, sok fehérjét tartalmaz, vitaminok és ásványi sók értékes forrása
Hátránya: koleszterintartalma nagy, sokan allergiásak rá, ha nincs jól megfőzve szalmonellafertőzést okozhat
A tojás természetes rendeltetése szerint a benne fejlődő kiscsirkét látja el fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi sókkal. Bár koleszterintartalma nagy, és szalmonellabaktériummal is fertőzött lehet, a viszonylag olcsó tojás változatlanul őrzi népszerűségét. Tápértékét a főzés nem változtatja meg lényegesen. A tojás sokféle vitamint és ásványi sót juttat a szervezetbe. Különösen B12-vitaminban gazdag, mely erősíti az idegrendszert, a vegetáriánusoknak pedig egyenesen nélkülözhetetlen. A tojássárgájában levő lecitin bőségesen tartalmaz kolint, aminek a koleszterinnek a vérben való száééításában és a zsíranyagcserében van szerepe. A sejthártyának és az idegszövetnek is lényeges alkotóeleme. A szervezet elegendő kolint képes termelni átlagos igényeinek a kielégítéséhez, a táplálékkal bevitt további mennyiség csökkentheti a zsír felhalmozódását a májban, és megelőzhet bizonyos idegrendszeri károsodásokat.
A koleszterin
Mennyi tojást fogyaszthatunk biztonsággal, hogy a sárgájában lévő koleszterin ne károsítsa egészségünket? A Brit Szívalapítvány például enm ajánl heti 4 tojásnál többet, az Egészségügyi Világszervezet a WHO pedig heti 10 darabban állapítja meg a fogyasztható felső határt, de ebbe beleszámítja a tojás feldolgozott formáit is (pl. majonéz, torták, krémek)
Egy nagyobb tojás 6-8 gramm fehérjét és 5-7 gramm zsírt tartalmaz, ebből nem egészen 2 gramm a telített zsírsav. Egyetlen tojás sárgájában mintegy 450 mg koleszterin van, ami nagyon sok, de az egészségre a táplálékkal felvett koleszterin kevésbé veszélyes, mint a máj által előállított vérkoleszterin. A tojás nagy koleszterintartalma elsősorban azoknál jelent kockázatot, akinek eleve magas a koleszterinszintjük.
A tojást érdemes a hűtőszekrény belsejében, s nem az ajtajában tárolni, méghozzá jól szellőző tárolóedényben. Mindig a hegyes végével lefelé helyezzük el, mert így a sárgája középen marad, és nem kerül a tompa végén lévő légkamrához. Az így tárolt tojás általában 3 hétig áll el.
(Forrás: http://vitamin.dynanix.com, www.ezertipp.hu)
(A kép: www.life.hu)